FAYDALI BİLGİLER

 • Boya Koruma ve Önemi

  Araçlarımızı seçerken dikkate aldığımız belkide ilk özelliklerden bir tanesi aracımızın boyası ve rengidir. İkinci el satışlarında aracın değerini belirli bir şekilde arttıran bu özellik aynı zamanda dış etkenlerden en çok etkilenen ve korunması gereken özelliktir. 

  Neden boya koruma? 
 • Çünkü aracınızın boyası güneş, asit yağmurları, kuş pisliği, yıkamada kullanılan kalitesiz malzeme vb. gibi etkenler nedeni ile gün geçtikçe koruma cilasını ve parlaklığını kaybeder. Bunun sonucu olarak zaman zaman rastladığımız boya solmaları ve güneş yanıkları ile karşılaşırız. Boya korumanın asıl amacı araç kaporta ve boyası üzerinde bir koruma tabakası yaratarak dış etkenlerin araç üzerindeki etkisini en aza indirmektir. 

  Kime yaptırmalıyım? 
  Eğer bu işin ustası değilseniz bu işi boya koruma işinde uzman kişilere bırakmanız en doğru karar olur. Boya koruma yapmak, cilayı araç üzerinde homojen olarak dağıtmak ve cilaya uygun koşulları yaratmak (ısı, toz, su vb.) her zaman mümkün olmayabilir. Yanlış uygulamalar sonucunda araç boyası uzerinde gün ışığı altında bakıldığında dalgalanmalar görünür. Yanlış bir boya koruma uygulaması uzerine, yeniden bir düzeltme için kesinlikle ikinci bir girişim yapılmamalıdır, bu işleri daha bir içinden çıkılmaz hale getirmekle kalmaz aynı zamanda araç korumanızın düzeltilme şansınıda azaltır. Bu gibi durumlarda aracınızın koruması yetkili kişilerce düzeltilebilir. 

  * Boya koruma kesinlikle aracınızdaki cizikleri gidermek amaçlı değildir. 

  Günümüzde yeni teknolojilerin gelişmesi ile boya koruma nano boya koruma ve boya koruma olarak iki kısıma ayrılmıştır. Boya koruma aracınıza uygulandıktan en az 5 ay, en fazla 1 yıl süre ile etkili olurken, nano boya korumaları en kötü koşullarda en az 1 yıl en iyi koşullarda ise 3 yıl boyunca geçerliliğini korur.
 
 
 • Kışlık lastik mi Kar lastiği mi?

  Kış aylarının gelişiyle birlikte soğuyan havalar aracımızın lastiklerinin temas ettiği asfalt yüzeyini de soğutmaktadır. 
  Yaz mevsiminde kullanılan lastiklerin yapıldığı kauçuk ile kış ayları için özel olarak imal edilen "KIŞLIK" lastiklerin ham maddesi arasında önemli farklar vardır. 

  Soğuk zeminde yazlık lastikler kauçuk karışımları nedeniyle gereken yumuşaklığı, esnekliği ve dolayısıyla yol tutuşunu sağlayamaz. Bu nedenle ekstra yumuşaklık veren özel silika maddeler içeren kışlık lastikler kullanılmalıdır. Hem özel taban deseni hem de yumuşak hamuru sayesinde adete yola yapışan kışlık lastiklere vakumlu lastik denmesinin nedeni de budur. 

  Bu lastikler sadece kar yağdığında değil zemin soğumaya başladığı Ekim-Kasım ayında takılmalı ve zeminin tekrar ısındığı Mayıs ayında yazlık lastiklere dönülmelidir. Yaz aylarında kışlık lastikler aracımızdan mutlaka sökülmelidir. Aksi takdirde sıcak zeminle temas eden yumuşak hamur nedeniyle kışlık lastiklerde ufalanma ve parçalanma yaşanacak, lastik ömrü kısalacak ve aracın ön takımında bazı zararlara sebep olabilecektir. Daha fazla sürtünme nedeniyle yakıt tüketimi de artacaktır. 

  Tüm okuyucularımıza kazasız yolculuklar dileriz.
 
 
 • Aracınız kışa hazır mı?

  Soğuk bir sabah aracınıza binip yola çıkmak istediğinizde aracınız sessiz kalırsa o soğukta ne düşünürsünüz? \"Keşke bakıma gitseydim, sağına soluna baktırsaydım\" vb. düşünceler kafanızın içinden geçer. Ama artık faydası yok. Soğuk havada yolda kaldınız. 

  Böyle bir durum yaşamamak için neler yapabiliriz? 

  Kışa girerken aracımızın aküsü kontrol ettirilmelidir. Soğuk hava aracın çalışmasını güçleştirir ve akünün gücüne daha fazla ihiyaç duyulur. Gelişmiş cihazlar artık aracımızın aküsünün şarj ve güç durumunu gösterebilmektedir. 

  Motor soğutma suyunun içinde bulunan antifriz seviyesi soğukta suyun donmasını engeller. Antifriz seviyesi her kış öncesi kontrol ettirilmeli ve 4 yılda bir değiştirilmelidir. 

  Silecek suyuna da donmayı engelleyen özel karışımlar ilave edilmelidir. Bu karışımlar hem sistemin donmasını önler hem de kireç vb. nedenlerle tıkanmamasına yardımcı olur. 

  Silecek lastikleri kış aylarında düzgün görüş için önem taşır. Silecekler çalıştırıldığında camda iz yapmamasına dikkat edilmeli, yıpranmış lastikler yenileriyle değiştirilmelidir. 

  Yere sağlam basabilmek için kar yağması beklenmeden havaların ve dolayısıyla asfalt yüzeyinin soğuduğu Ekim-Kasım aylarından Mayıs ayına kadar kışlık lastikler kullanılmalıdır. 

  Havaların daha erken kararması ve gündüzleri güneşin daha az ortaya çıkması nedeniyle daha karanlık geçen kış günlerinde aracımızın aydınlatma sistemleri de kontrol edilmelidir. Yanmayan farlar veya stop lambaları sorun olacaktır. Unutmayın trafikte görmek kadar görülmek de önemlidir.
 
 
 
 • Dizel kullanmak dikkat ister!

  Benzinli motorlara göre değişik bir çalışma sistemine sahip olan dizel motorların kullanımı ve bakımında önemli farklılıklar bulunuyor. Bilgi eksikliği veya dikkatsizlik nedeniyle yapılan yanlışlar dizel araçlarda ciddi sorunlar ortaya çıkartıp size pahalıya mal olabiliyor. Dolayısıyla dizel araçların bakımı ve kullanımı hakkında temel bilgilere sahip olmanız önem kazanıyor. 

  DOĞRU VE KALİTELİ YAKIT OLMALI 
  Başta binek otomobiller olmak üzere artık yeni nesil dizel araçlarda Common Rail gibi yüksek basınçlı enjeksiyon sistemleri kullanılıyor. Aracın uzun ömürlü olması ve kullanım konforu, arızalardan uzak kalmak için dikkat edilmesi gereken ilk nokta yakıt kalitesidir. 

  Günümüzde dizel araçların tercih edilmesinde tasarruf, sürüş keyfi ve çevreye duyarlılık gibi üç önemli faktör rol oynamaktadır. Aracın bu özelliklerini kullanım ömrü boyunca koruyabilmesi için standartlara uygun ve kaliteli dizel yakıt kullanımı şarttır. Sadece bir kere bile standart dışı yakıt almak aracın sistemine zarar verirken, size pahalıya mal olabilir. 

  Yeni teknoloji dizel motorlu otomobiller, görünüm olarak benzinli kardeşlerinden farksız olması ise yanlış yakıt kullanımına neden olabiliyor. Bu yüzden yakıt alırken siz ’motorin’ deseniz bile bazı pompacılar ’kurşunsuz’ gibi algılıyor. Yanlışlıkla depoya benzin konulması gibi olaylar sıkça yaşanıyor. Eğer depoya yanlışlıkla benzin konulmuşsa, motoru çalıştırmadan konulan benzinin mutlaka depodan çıkartılması gerekiyor. Aracın bu durumda çalıştırılması dizel motorda büyük zararlara neden olabiliyor. 

  Aracınızı çalıştıracağınızda motor soğuk ise mutlaka kontağı yarım çevirerek uyarı ışıkların sönmesini bekleyin. Gerekli sistemler ısındığında ışıklar sönecek ve motor soğuk olmasına rağmen bir seferde çalışacaktır. Motor soğukken ısınmasını bekleyin. Dizel motorlar benzinlilere göre daha yavaş ısınmaktadır. Kalkışta soğuk motor, konforu bozacak şekilde sarsıntılı olur. 

  Eğer yeni nesil donanımlı dizel aracınız varsa, aracınızın marş basmaması durumunda halk arasında ’aracın vurdurulması’ olarak bilinen işlemin kesinlikle uygulanmaması gerekir. Nedeni ise yeni nesil dizel sistemlerinde, araç çalışmaz konumda iken yağ basıncının olmaması sebebiyle dizel pompasının bu vurdurma işlemi esnasında aşırı yüke maruz kalıp ciddi zarar görmesidir. 

  PERİYODİK BAKIM ÖNEMLİ 

  Periyodik bakım kuşkusuz tüm araçlar için önemlidir ancak dizel araçlarda periyodik bakımın önemi daha da fazladır. Örneğin, sistemde mazotu süzen, içindeki kirli partikülleri ve suyu ayrıştıran mazot filtresi, zamanla işlevini kaybeder. Yıpranmış mazot filtresi, enjektörleri tıkar, sistem basıncını düşürür, egzozdan atılan zehirli gazların artmasına yol açar ve bir bütün olarak aracın performansını düşürür. 

  Diğer bir konu ise, dizel aracınızın akü değişiminin bu konuda uzman bir kişi tarafından değişiminin yapılmasıdır. Akü, araç üzerindeki diğer tüm elektronik sistemlerle uyumlu çalıştığı için akünün dikkatsiz bir şekilde değiştirilmesi esnasında dizel enjeksiyon sisteminin elektronik beyni bu uygulamadan zarar görebilir. 
 
 

Motorlar neden yağ eksiltir?

Yağ eksilmesi motorun teknolojisiyle ilgilidir. Yeni teknolojilerle üretilen modern motorlarda yüksek performans sağlamak amacıyla metaller (silindirler, pistonlar) birbirine daha yakın tasarlanmıştır. Motorlarda ki bu özellik yağın yıpranmasına, dolayısıyla da eksilmesine yol açar. Araç üreticileri, araçların belirli km. aralıkları için yağ eksiltme paylarını araç kitapçıklarında belirtmişlerdir. Sentetik yağlar mineral yağlara oranla daha az eksiltme yapmaktadırlar. 
 
 • ABS Fren sistemi araç kullanıcılarına ne sağlar?

  İngilizce \"Anti Blockage System\" teriminin kısaltması olan ABS, günümüz araçlarında kullanılan fren teknolojisine verilen addır. Frenleme sırasında lastiklerin kilitlenmesini önleyen bu sistem; fren mesafesini kısaltan değil, frenleme sırasında lastiklerin kilitlenmesini önleyerek sürücünün kaybedeceği direksiyon hakimiyetinin sürücüde kalmasını sağlayan bir teknolojidir. 

  ABS\'li bir araç daha kısa mesafede durur demek çok yanlış bir düşüncedir. Durma mesafesi her zaman aracın hızına bağlıdır. Aracı yavaşlatırken ne kadar sert fren yaparsanız yapın, direksiyon hakimiyetine sahip olmak aracınızda ABS varsa mümkündür.
 
 • Yeni nesil dizel araçlar için neden EURODİZEL?

  Yeni nesil dizel motorlarda yakıt sistemi çok daha yüksek basınçlarda çalışmaktadır. COMMONRAIL veya yakıt rampası olarak bilinen bu sistemde yakıtın daha az kükürt içermesi gereklidir. Aksi takdirde motorda kurumlanma motorun ömrünü bitirecek düzeylere çıkmaktadır. 

  EURODİZEL yakıt eski dizel yakıta oranla üretildiği ülke standartlarına bağlı olarak 5 ila 20 kat daha az kükürt içermektedir. Daha temiz dizel yakıt ile motorlar korunmakta ve ideal performans göstermektedir.
 
 
 
 
 • Hava yastıkları hangi şartta açılır ?

  * Yandan gelen çarpmalarda ön havayastıkları açılmaz. Yan havayastıkları varsa, önden çarpmada olduğu gibi, aynı uygun koşullar gerçekleştiğinde açılırlar. 

  * Arkadan çarpmalarda havayastıkları açılmaz. 

  * Takla atma halinde havayastıkları açılmaz. 

  * Üst bölgeden gelen çarpmalarda havayastıkları açılmaz. 

  * Kontak on konumunda değilse havayastıkları açılmaz. 

  * Havayastıklarının kullanım amacı sadece ilk çarpma anında havayastıklarının bulunduğu koltuklarda yolculuk eden kişilere yansıyacak darbenin ilk anki şiddetinin etkisini azaltmaktır. 

  * Havayastıkları göz açıp kapama süresince 125 milisaniyede açılır ve hemen arkasından sönerler.
 
 
 
 • İkinci El Araç Alırken Nelere Dkkat Etmelisiniz...

  AŞAĞIDA LİSTELENEN MADDELER; DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLERDEN SADECE ÇOK KÜÇÜK BİR KISMIDIR?

  • Otomobilin çalıntı olup olmadığını anlamak için motor ve şase numaralarını ruhsatla karşılaştırın. Unutmayın çalıntı otomobil aldıysanız ödediğiniz paradan olacağınız gibi, çalmadığınızı ispatlayana kadar da uğraşmanız gerekecek?
  • Alacağınız otomobilin periyodik bakımlarının yapılıp yapılmadığını kesinlikle öğrenin, unutmayın orta sınıf bir otomobilin 60000 km bakımı yaklaşık 750 Ytl tutar?.
  • Aldığınız otomobilin maliyetine , devamında ödeyeceğiniz, Noter satışı, ruhsat masrafları, trafik sigortası kasko, periyodik bakım ve oto koruma ücretlerini de ekleyin.
  • Son zamanlarda araba kiralama şirketlerinden çıkma otomobiller pazarlarda satışa sunuluyor.Sicilini öğrenmeden alım yapmayın.
  • Kilometrenin düşürüldüğü çok zor anlaşılsa da, saat camındaki çizikler, pedal lastiği, vites topuzu, direksiyon simidi ve koltuklardaki yıpranmalara dikkat edin.
  • Yandan aşınmış lastikler , otomobilin rot/balans ya da aks ayarlarında bozukluk olduğunu gösterir.
  • Eğer bir şahıstan alım yapıyorsanız, bankanızı aracı koşarak ruhsat çıkmasına müteakip ödemeyi yapın. Unutmayın, haciz, tahdit, rehin gibi hukuki yaptırımlar sadece trafikte kayıtlıdır.
  • Mutlaka bir deneme sürüşü yapın,neyi alacağınıza söz ile değil kullanarak karar verin.
  • Otomobilin altındaki yağ kaçakları, sprey boya ile kapatılmış kaporta parçaları , uzun zamandır yapılmamış periyodik bakım gibi uzayıp giden liste gelecekte size masraf olarak dönebilir.
   
 • Periyodik Bakım : Baştan Uygulayıp, Sonra Teslim Ediyoruz, Ama Ne


  1. Kauçuk esaslı malzemeler olan ve aracınız için hayati önem taşıyan triger kayışı ve lastiklerin kullanılmasa bile çevre şartları nedeniyle ömürleri 5 yıldır.

  2. Hidrolik fren sıvısının değişmesi için azalması gerekmez.Isınma ve soğuma nedeniyle sistem içerisinde oluşan buhar zamanla fren sıvısının içinde su birikmesine neden olur ve sistem görevini tam yapamaz.

  3. Eğer otomobil alımına karar verdiyseniz aşağıda listelenen iş ve işlemleri yaptırmanız gerekir. 

   • V kayışı

   • Antifreeze

   • Hava filtresi

   • Silecekler

   • Lastik diş derinlikleri

   • Elektrik aksamları

   • Fren hidroliği

   • Motor yağı

   • Şanzuman yağı

   • Polen filtre

   • Bujiler

   • Akü

   • Fren disk ve balataları

   • Ön düzen

   • Debriyaj ayarları

   • Ve listeleyemediğimiz en az 100 madde daha?
   •  
   •  
   •  
   •  
   •  
   •  
   •  
   •  
   •  

  4.  

  Binlerce YTL. ödeyerek aldığınız otomobilinizin ömrünü uzatacak ve sizin bütçenize destek verecek tüm işlemler bizim tarafımızdan kontrol edilmekte ve yapılmaktadır. Unutmayın alış maliyeti işin en kolay kısmıdır, önemli olan daha sonradan otomobilinizi hem güvenli, hem de ekonomik kullanabilmenizdir. 

 
 
 • Küçük İhtimaller Büyük Maliyetler Çıkarmasın !!

  • Yüksek hızda arka lastik patlarsa arabanın arkası sağa,sola hareket etmeye başlar.Patlayan ön lastiklerden biriyse araç o yöne doğru kuvvetlice çekilir. Ön lastik patlamasında ani fren yapmayın.
  • Genel olarak araçlar, radyatör pervanelerinin alt kısmına kadar suya girebilirler.Bu mesafede 25-30 cm kadardır.
  • Su birikintilerine düşük hızda ve düşük viteste girin.
  • Bilinenin aksine otomobili sıcaktan korumak için ağaçlıklı bir yere parketmek son derece sakıncalıdır.Çünki bitkilerden dökülen polen ve benzeri maddeler otomobilin boyasına zarar verir.
  • Yangın söndürücü bagajda durması gereken bir aksesuar değil her zaman el altında tutulması gereken cihazdır.Yangın durumunda anahtar kontak üzerinde bırakılarak motor durdurulmalıdır.
  • 98 Oktan benzin ancak doğru otomobillerde kullanılırsa etkili olur. Bu modellerde motor hacmi 2000 cc ve üzerindeki yeni nesil otomobiller olarak sınıflandırılıyor.
  • ABS fren sistemi, virajlarda ıslak yüzeylerde çakıl ve benzeri malzemeli yollarda daha iyi yol tutuşu sağlamaz.
  • Emniyet kemerinin taşıtınızın orta direklerinde bulunan ayarlı tutucularından boyunuza göre ayarlayın. Emniyet kemeri kesinlikle boyun boyun bölgenizin üzerinde olmasın. Bu tip kullanım kaza sırasında boğulmanıza sebep olabilir
  • Her zaman aracınızda mutlaka çekme halatı, takoz, zincir ve reflektör bulundurun Yağış anında kayganlaşan zeminde takip mesafesine uyun.
  • Otomobilinizi kullanmak için başkasına verseniz dahi , oluşacak tüm hukuki yaptırımlardan sizin sorumlu olacağınızı sakın unutmayın.
  • Otomobilinizin Trafik ve kasko sigortası ile egzos muayenesinin tam olmasına dikkat edin. Unutmayın neyin ne zaman olacağını bilemeyiz.
   
 
 • Otomobilinizde Yakıt tasarrufu İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler !

  • Tıkanan hava filtresi tüketimi arttırır.
  • Distribütör platin ayarını katalog değerine göre ayarlatın.
  • Akümülatör ve bağlantı kablolarının bozukluğu motor verimini düşürür ve yakıt tüketimini arttırır.
  • Bujilerin arızalı ve ayarsız olması yakıt tüketimini artırır.
  • Rölanti devrinin fabrika ayarlarında olmasına dikkat edin.
  • Fren balatalarının sıkı ve ayarsız olması,gaz pedalının sıkı ve tutukluk yapar durumda olması tüketimi artırır.
  • Lastik hava basınçlarının düşük olması tüketimi artırır.
  • Ani fren ve hızlı gaz verme tüketimi %5 yükseltir.
  • İdeal tüketim için otomobilinizi 3000 devir civarında kullanın.
  • İlk hareketten önce motorun ısınması için en fazla 30 saniye bekleyin.
  • Carbon clean uygulaması (motorda kurum temizliği) yakıt tüketimini %3-5 arası azaltır.
  • Egsoz sistemi ve karter havalandırma borularındaki tıkanıklık basınç yükselmesine ve bu da yüksek tüketime neden olur.
  • Otomatik vitesli araçlarda uzun süreli düşük süratte seyir yüksek tüketime sebep olur.
  • Motora bağlı kayışların fazla sıkı olması , motorda fazla güç üretme ihtiyacına ve paralelinde yakıt sarfiyatına sebep olur.
  • Bagajda taşınan gereksiz ağırlıklar ve otomobilin dışına yapılan orjinal dışındaki aksesuarlar tüketimi artırır.
  • Alınan yakıtın standartlara uygun olması tasarruf için önemlidir.
  • Debriyaj balata ve baskı bilya düzeneğinin performansı tüketimi direk olarak etkileyen unsurlardandır.

  Araç Periyodik Bakımı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Yılda bir kez de olsa hepimizin arabasının bakımını yaptırma gibi bir görevi olur. Harcadığımız para ve zaman tamamen otomobillerimizin yüksek performanslı, düzgün ve sağlıklı bir biçimde çalışması içindir. Periyodik bakımları aksatmamamızda fayda var diyoruz ama neden bakım yaptırdığımız periyodik bakımlarda genel olarak nasıl işlemlerin yapılması gerektiği konuları biraz daha detaylı açıklaması gerekmektedir. Neden bakım yaptırdığımız sorusunu cevaplamak gerekirse;

  -  Beklenmedik arızaları ve bunlara bağlı servis masraflarını minimuma indirmek,

  -  Önceden periyodik bakım yaptırarak, hesapta olmayan aracın serviste kalma süresince araçsız kalmayı engellemek,

  -  Bakımı yaptırılmış bir araç sayesinde güvenli, düzgün ve sağlıklı bir yolculuk sağlamak,

  -  Aracınızda yüksek performans ve düşüş yakıt sarfiyatı sağlamak,

  -  Günümüz modern araçlarda 10,000 ve 15,000 km aralıklarla öngörülen servis aralıklarında aracınızın kaliteli bir servise götürülmesi gerekmektedir.