BAYAN SÜRÜCÜLER

Bayan Sürücülere Güvenli Sürüş Tavsiyeleri.

     Bayan sürücülerin tek başına savunmasız bir şekilde araç kullanırken, kötü niyetli kişilerin ilgi odağı olmaları kaçınılmaz bir gerçektir. Sürüş esnasında ya da aracınızla alakalı sıkıntılı bir durumda, bu niyette olan kişilerin sözlü ya da fiili eylemlerine maruz kalmamak için bir takım basit önlemler almanız, size güvenli ve daha keyifli yolculuk ve sürüş sağlayacaktır.

     Yalnız seyahat edecekseniz, yola çıkmadan önce en az ailenizden bir kişiyi yolculuk planınızdan ve yol güzergahından haberdar etmelisiniz. Ailenizden yakınlarınızdan birileri nereye gittiğinizi, ne zaman yola çıktığınızı, hangi güzergahı kullanacağınızı ve ne zaman dönmeyi planladığınızı bilmelidir. Sizinle kolayca irtibata geçilebilmesi için cep telefonunuzu daima yanınızda bulundurun. Çoğu durumda araç kullanırken cep telefonu kullanmak pratik ve güvenli değildir. Bu nedenle, araç kullanıyor ve telefonu acil bir durumda kullanma ihtiyacı duyarsanız, hoparlörü açmak ya da araç telefon kiti kullanmak size fayda sağlayacaktır.

     Yolculuk boyunca kapılarınızı sıkıca kapalı tutun; hırsızların sürücüler ışıkta durdukları ya da sıkışmış trafikte bekledikleri esnada kurbanlarına saldırdıkları bilinmektedir. Bu kişileri teşvik etmemek amacıyla değerli eşyaları göz önünden kaldırın. Gerekirse aracınızın bagajına yada gözle görülmeyecek dikkat çekmeyecek bir yerde bulundurun.

     Aydınlatmanın kötü olduğu tenha yerlere park etmekten kaçının ve araç içindeyken kapılarınızı kilitleyin.

     Bir arıza anında, arıza yardımı için telefon ettiğinizde operatöre yalnız seyahat eden bir bayan olduğunuzu söyleyin. Bu size öncelik sırası verecek ve yardımın daha hızlı gelmesini sağlayacaktır. Araç içinde kalmanız güvenli ise, yolcu koltuğunda oturmanız saldırma potansiyeli olan kişileri engelleyebilir; zira bu durumda yanınızda birinin olduğunu zannedebilirler. Araç içinde kalmanız güvenli değil ise (söz gelimi, aracınız oto yolda arıza yaptıysa ve acil durak yerine park ettiyseniz), aracınızın yakınında durun ve kapıyı hafifçe aralık bırakın. Bu şekilde biri yaklaşırsa hemen araç içine girebilirsiniz. Araç içerisinde kapıları daima kilitleyin. Biri aracınıza yaklaşırsa, camı hafifçe açın; ancak kapıyı açmayın. Yardım geldiğinde, kapıyı açmadan önce kişilerin kimliklerini doğrulamasını sağlayın; zira kötü niyetli birileri yol yardımı için gelmiş gibi yapabilir.

     Sürüş esnasında ayakkabı tercihi; Araç kullanırken yanlış ayakkabı giymek ölümcül sonuçlar doğurabilir ve güvenliğinize de ciddi ölçüde taviz verdiğiniz anlamına gelir. Avrupa’da bir sigorta şirketi tarafından yapılan bayan sürücüler hakkında araştırmaya göre pek çok bayanın kötü ayakkabı seçimi dolayısıyla, hem kendilerini hem de diğer yol kullanıcılarını tehlikeye attıkları ortaya çıkmıştır. Çoğu bayan sürücü araç kullanırken topuklu ya da sürüşe uygun olmayan ayakkabı giymektedir. Bayan sürücülerimize Gaz, fren ve debriyaj pedalına rahatlıkla hakim olabilecekleri, fazla topuklu olmayan şık bir ayakkabı kullanmalarını tavsiye ederiz. Saygılarımla.