FORMLAR

Neden periyodik bakım

Periyodik bakım tüm araçlar için önemlidir ancak dizel araçlarda periyodik bakımın önemi daha da fazladır. Örneğin, sistemde mazotu süzen, içindeki kirli partikülleri ve suyu ayrıştıran mazot filtresi, zamanla işlevini kaybeder. Yıpranmış mazot filtresi, enjektörleri tıkar, sistem basıncını düşürür, egzozdan atılan zehirli gazların artmasına yol açar ve bir bütün olarak aracın performansını düşürür.

Yakıttan nasıl tasarruf ederim

Tıkanan hava filtresi yakıt tüketimini arttırır. Distribütör platin ayarını katalog değerine göre yapılmalıdır. Akümülatör ve bağlantı kablolarının bozukluğu motor verimini düşürür ve yakıt tüketimini arttırır. Bujilerin arızalı ve ayarsız olması yakıt tüketimini artırır. Rölanti devrinin fabrika ayarlarında olmasına dikkat edin. Fren balatalarının sıkı ve ayarsız olması, gaz pedalının sıkı ve tutukluk yapar durumda olması tüketimi artırır.
Lastik hava basınçlarının düşük olması tüketimi artırır. Ani fren ve hızlı gaz verme tüketimi %5 arttırır. İdeal tüketim için otomobilinizi 2000 - 2500 devir civarında kullanın. İlk hareketten önce motorun ısınması için en az 30 saniye bekleyin. Motorda içi kurum temizliği yakıt tüketimini %3-5 arası azaltır. Egzoz sistemi ve karter havalandırma borularındaki tıkanıklık basınç yükselmesine ve bu da yüksek tüketime neden olur. Otomatik vitesli araçlarda uzun süreli düşük süratte seyir yüksek tüketime sebep olur. Motora bağlı kayışların fazla sıkı olması, motorda fazla güç üretme ihtiyacına ve paralelinde yakıt sarfiyatına sebep olur. Bagajda taşınan gereksiz ağırlıklar ve otomobilin dışına yapılan orijinal dışındaki aksesuarlar tüketimi artırır. Alınan yakıtın standartlara uygun olması tasarruf için önemlidir. Debriyaj baskı balata performansı tüketimi direk olarak etkileyen unsurlardandır.

İkinci el araç alırken nelere dikkat etmeliyiz

Alacağınız aracın periyodik bakımlarının yapılıp yapılmadığını kesinlikle öğrenin. Bakımları atlanmış araçlar ilerisi için ciddi maliyetler doğurabilir. Son zamanlarda araba kiralama şirketlerinden çıkma otomobiller pazarlarda satışa sunuluyor sicilini öğrenmeden alım yapmayın.

Kilometrenin düşürüldüğü çok zor anlaşılsa da, saat camındaki çizikler, pedal lastiği, vites topuzu, direksiyon simidi ve koltuklardaki yıpranmalara dikkat edin. Yandan aşınmış lastikler, otomobilin rot-balans ya da aks ayarlarında bozukluk olduğunu gösterir. Eğer bir şahıstan alım yapıyorsanız, bankanızı aracı koşarak ruhsat çıkmasına müteakip ödemeyi yapın. Unutmayın, haciz, rehin gibi hukuki yaptırımlar sadece trafikte kayıtlıdır. Mutlaka bir deneme sürüşü yapın, neyi alacağınıza söz ile değil kullanarak karar verin. Otomobilin altındaki yağ kaçakları, uzun zamandır yapılmamış periyodik bakım gibi uzayıp giden liste gelecekte size masraf olarak dönebilir. Kauçuk esaslı malzemeler olan ve aracınız için hayati önem taşıyan triger kayışı ve lastiklerin kullanılmasa bile çevre şartları nedeniyle ömürleri 6 yıldır. Hidrolik fren sıvısının değişmesi için azalması gerekmez. Isınma ve soğuma nedeniyle sistem içerisinde oluşan buhar zamanla fren sıvısının içinde su birikmesine neden olur ve sistem görevini tam yapamaz. Eğer araç alımına karar verdiyseniz öncelikli olarak kontrol ettirmeniz veya değiştirmeniz gereken parçalar şunlardır; V kayışı, Antifriz, Hava filtresi, Elektrik aksamları, Fren hidroliği, Motor yağı, Şanzıman yağı, Polen filtresi, Bujiler, Akü, Fren disk ve balataları, Ön düzen, Debriyaj baskı balata.

 

Neden Eurodizel

Yeni nesil dizel motorlarda yakıt sistemi çok daha yüksek basınçlarda çalışmaktadır. Common Rail olarak bilinen bu sistemde yakıtın daha az kükürt içermesi gereklidir. Aksi takdirde motorda kurumlanma motorun ömrünü bitirecek düzeylere çıkmaktadır.

EURODIZEL yakıt eski dizel yakıta oranla üretildiği ülke standartlarına bağlı olarak 5 ila 20 kat daha az kükürt içermektedir. Daha temiz dizel yakıt ile motorlar korunmakta ve ideal performans göstermektedir.

ABS sisteminin faydaları

Anti Blockage System yani kısaca ABS, günümüz araçlarında kullanılan fren teknolojisine verilen isimdir. Frenleme sırasında lastiklerin kilitlenmesini önleyen bu sistem; Fren mesafesini kısaltan değil, frenleme sırasında lastiklerin kilitlenmesini önleyerek sürücünün kaybedeceği direksiyon hakimiyetinin sürücüde kalmasını sağlayan bir teknolojidir.

ABSli bir araç daha kısa mesafede durur demek çok yanlış bir düşüncedir. Durma mesafesi her zaman aracın hızına bağlıdır. Aracı yavaşlatırken direksiyon hâkimiyetine sahip olmak, aracınızda ABS varsa mümkündür.

Motorlar neden yağ eksiltir

Yağ eksilmesi motorun teknolojisiyle ilgilidir. Yeni teknolojilerle üretilen modern motorlarda yüksek performans sağlamak amacıyla metaller (silindirler, pistonlar) birbirine daha yakın tasarlanmıştır. Motorlarda ki bu özellik yağın yıpranmasına, dolayısıyla da eksilmesine yol açar.

Araç üreticileri, araçların belirli km. aralıkları için yağ eksiltme paylarını araç kitapçıklarında belirtmişlerdir. Sentetik yağlar mineral yağlara oranla daha az eksiltme yapmaktadırlar.

Doğru ve kaliteli yakıt olmalı

Kış mevsimi geldiğinde aracımızın aküsü kontrol ettirilmelidir. Soğuk hava aracın çalışmasını güçleştirir ve akünün gücüne daha fazla ihtiyaç duyulur. Gelişmiş cihazlar artık aracımızının aküsünün şarj ve güç durumunu gösterebilmektedir Motor soğutma suyunun içinde bulunan antifriz seviyesi soğukta suyun donmasını engeller. Antifriz seviyesi her kış mevsimi başlangıcında kontrol ettirilmeli ve gerekirse değiştirilmelidir.
Günümüzde dizel araçların tercih edilmesinde tasarruf, sürüş keyfi ve çevreye duyarlılık gibi üç önemli faktör rol oynamaktadır. Aracın bu özelliklerini kullanım ömrü boyunca koruyabilmesi için standartlara uygun ve kaliteli dizel yakıt kullanımı şarttır. Aracınızı çalıştıracağınızda motor soğuk ise mutlaka kontağı yarım çevirerek uyarı ışıkların sönmesini bekleyin. Gerekli sistemler ısındığında ışıklar sönecek ve motor soğuk olmasına rağmen bir seferde çalışacaktır. Motor soğukken ısınmasını bekleyin. Dizel motorlar benzinlilere göre daha yavaş ısınmaktadır. Kalkışta soğuk motor, konforu bozacak şekilde sarsıntılı olur. Eğer yeni nesil donanımlı dizel aracınız varsa, aracınızın marş basmaması durumunda halk arasında ’aracın vurdurulması’ olarak bilinen işlemin kesinlikle uygulanmaması gerekir. Nedeni ise yeni nesil dizel sistemlerinde, araç çalışmaz konumda iken yağ basıncının olmaması sebebiyle dizel pompasının bu vurdurma işlemi esnasında aşırı yüke maruz kalıp ciddi zarar görmesidir.

Aracınız kışa hazırlıklı mı?

Kış mevsimi geldiğinde aracımızın aküsü kontrol ettirilmelidir. Soğuk hava aracın çalışmasını güçleştirir ve akünün gücüne daha fazla ihtiyaç duyulur. Gelişmiş cihazlar artık aracımızının aküsünün şarj ve güç durumunu gösterebilmektedir Motor soğutma suyunun içinde bulunan antifriz seviyesi soğukta suyun donmasını engeller. Antifriz seviyesi her kış mevsimi başlangıcında kontrol ettirilmeli ve gerekirse değiştirilmelidir.
Silecek suyuna da donmayı engelleyen antifrizli cam suyu kullanılmalıdır. Bu hem sistemin donmasını önler hem de kireç vb. nedenlerle tıkanmamasına yardımcı olur. Silecek lastikleri kış aylarında düzgün görüş için önem taşır. Silecekler çalıştırıldığında camda iz yapmamasına dikkat edilmeli, yıpranmış lastikler yenileriyle değiştirilmelidir. Yere sağlam basabilmek için kar yağması beklenmeden havaların ve dolayısıyla asfalt yüzeyinin soğuduğu Ekim ayından Mayıs ayına kadar kışlık lastikler kullanılmalıdır.

Kış Lastiği

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte asfalt yüzeyi soğumaktadır. Yaz mevsiminde kullanılan lastiklerle kış mevsiminde kullanılan lastiklerin ham maddelerinde önemli farklılıklar vardır.Kış mevsiminde, soğuk zemin üzerinde yazlık lastikler kauçuk karışımları nedeniyle gereken yumuşaklığı, esnekliği ve dolayısıyla yol tutuşunu sağlayamazlar.

Bu nedenle ekstra yumuşaklık veren özel silika maddeler içeren kışlık lastikler kullanılmalıdır. Kış lastiklerinin özel taban deseni ve yumuşak hamuru yola yapışmasını sağlar bu nedenle de vakumlu lastik de denmektedir. Bu lastikler sadece kar yağdığında değil zemin soğumaya başladığı Ekim ayı itibariyle takılmalı ve zemin tekrar ısındığı Mayıs ayında yazlık lastiklere değiştirilmelidir. Yaz mevsiminde kışlık lastikler aracımızdan mutlaka sökülmelidir. Aksi takdirde sıcak zeminle temas eden yumuşak hamur nedeniyle kışlık lastiklerde ufalanma ve parçalanma yaşanacak, lastik ömrü kısalacaktır. Ayrıca daha fazla sürtünme nedeniyle yakıt tüketimide artacaktır.